מפרטים – למה העובי של המפרטים שונה

pick-36743_640

אם ראיתם פעם גיטריסט מנגן, הרי שבוודאי שמתם לב לאביזר הקטן שהוא מחזיק בידו. אז אם תהיתם מהו, הרי זה המפרט. המפרט הוא בצורת משולש קטן והוא האביזר שאיתו פורטים על הגיטרה ומפיקים את הצלילים. המפרט מגיע בגדלים שונים, בעוביים שונים והוא עשוי מכל מיני טקסטורות וחומרים.

עובי מפרט לגיטרה נע בין 0.46 מ"מ ל – 2 מ"מ. החומר הנפוץ ביותר אשר ממנו עשויים מרבית המפרטים הוא פלסטיק. ישנם גם מפרטים שעשויים מניילון, ממתכת, מעץ ואפילו מחומרים טבעיים כמו שריון צב וכדומה. כמו כן, ניתן למצוא מפרטים בצורת עיגול או משולש וכן בגדלים שונים. 

כיצד בוחרים מפרט לגיטרה? ומה ההבדל בין הסוגים?

לפני הכול, חשוב לזכור כי המפרט הוא הדבר שכל אחד צריך לבחור על פי מה שמתאים לו. אך כדי שתוכלו לדעת מה מתאים עבורכם, ננסה להבין כיצד ההבדלים שקיימים בין המפרטים השונים משפיעים על הסאונד שמתקבל.

הדבר הראשון שיש להתייחס אליו כאשר בוחרים מפרט הוא – איזה עובי מפרט יתאים לסוג הסאונד שמעוניינים להוציא מהגיטרה. בנגינה עם מפרט דק ניתן לשמוע את הנקישות שלו וככל שהמפרט הוא יותר דק, הצליל שיתקבל יהיה אחיד יותר, בהיר יותר ורך יותר. לעומת זאת, מפרט עבה יותר יוציא סאונד עמום יותר, חזק ונוקשה וישמעו הרבה פחות את נקישות המפרט.

אז מה עדיף? מפרט דק או מפרט עבה?

תלוי מאוד איזו מוזיקה מנגנים ומהו הסאונד שמעוניינים להפיק. לדוגמא, אם מעוניינים להפיק סאונד מנצנץ ומלטף, יש לבחור במפרט בעובי 0.46-0.58 מ"מ, אך אם מחפשים צליל של גיטרה אקוסטית בשרנית יותר, אזי מפרט בעובי 0.73-1 מ"מ יהיה יותר מתאים.

ישנם מפרטים עבים יותר של 1-2 מ"מ שמתאימים לסולואים עם דיסטוריישן בגיטרה חשמלית או לליווי רוק, כאשר רוצים להוציא יותר כוח מהגיטרה.

החומר ממנו עשוי המפרט – מה זה משנה בעצם?

דבר נוסף שמשפיע על הסאונד הוא החומר ממנו עשוי המפרט. אומנם למתחילים יהיה מעט קשה להבחין בהבדלים, אך כל חומר מוציא סאונד שונה וכשלומדים להבחין בזה, מגלים כי בהחלט קיימים הבדלים.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest

כתוב/כתבי תגובה

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך: