עדיין לא מכורים? כל הסיבות להתחיל ולקרוא ספרים

לקרוא ספרים

אינספור מחקרים נעשו על הנושא. רובם חד משמעיים – קריאת ספרים עושה רק טוב גם לנפש ובעיקר למוח. הרי כולנו נחשפים למגוון רחב של שיטות ודרכים באמצעותן נוכל לשפר את איכות חיינו ובריאות גופנו החל מתרגול יוגה ומדיטציה, דרך שילוב מתכונים בריאים ועד שייקים ירוקים. העניין הוא שקריאה יומיומית של ספרים מביאה איתה מגוון עצום של יתרונות ששווה להכיר ואולי אפילו להשתכנע. ראו הוזהרתם! זה ממכר!

הגדלה של מנת המשכל

מחקר שנעשה על ידי האגודה הבריטית להתפתחות הילד באנגליה הראה באופן חד משמעי כי ילדים שקוראים באופן קבוע הופכים למבוגרים חכמים יותר. המחקר ניתח תהליכי התנהגות קוגניטיבית אצל אלפי תאומים זהים והשווה בין הכישורים שלהם. הסופר אורי אלטר למשל, מספר כי אהבתו היא לא רק הכתיבה. אהבתו הראשונית היא בכלל הקריאה. הוא מספר כי הקריאה מרגיעה אותה, מגדילה את הידע הכללי שלו וגורמת לו להרגיש שהוא מנותק מהמציאות ולא לזמן קצר.

פחות סטרס

מסתבר שקריאה יומיומית מסייעת להוריד את רמות הלחץ ויש אפילו שמשווים אותה לתרגול יוגה של חצי שעה. אם משווים את הקריאה לפתרונות אחרים להורדת הסטרס כמו בישול, הקשבה למוזיקה ויציאה להליכה, מתסבר שהקריאה יעילה פי כמה. הסיבה לכך היא שכאשר אנחנו נכנסים לתוך עולמו של הספר, אנחנו מתנתקים לגמרי, שוכחים מהמחשבות של היום יום ופשוט נרגעים.

אוצר מילים עשיר יותר

עם העובדה הזו קשה מאוד להתווכח. אנשים שקוראים באופן קבוע יש אוצר מילים גדול יותר בהשוואה לאלה שלא. את הנתון הזה לא המצאנו, הוא מאוגד בתוך מחקר שנעשה בשנות ה-90 ומדד את כישורי הקריאה של המשתתפים במחקר.

לקריאה יומיומית יש עוד מגוון רחב של יתרונות ביניהם אימון מעולה למוח שלנו, חיזוק הקשר בינינו המבוגרים לילדים שלנו, שיפור האמפתיה ואפילו הארכת תוחלת החיים.

לא מצליחים להתמיד? הנה כמה טיפים שיעזרו לכם לקרוא לאורך זמן

  1. התחילו בסיפורים קצרים ולא בארוכים.
  2. בחרו נושאים שממש מרתקים ומעניינים אתכם, זה יכול אפילו להיות ספר שקשור לתחביב או משהו אחר שאתם אוהבים לעשות.
  3. התחילו במטרה שבועית, למשל קראו במשך כל יום למשל 6 דקות ולאט לאט תעלו את הזמן שאתם קוראים.
  4. אם יש לכם אפשרות, פזרו את הקריאה למשך היום ואל תשאירו את כל הפרק ללילה.
  5. לפני שאתם מתחילים לשפוך כספים בחנות הספרים הקרובה לביתכם, השאילו ספרים ממכרים, חברים, בני משפחה ורק שאתם מרגישים שאתם מתחילים להתמכר, התחילו לרכוש ספרים משל עצמכם.
  6. אם אתם אוהבים לקרוא על מסך, נסו לקרוא ספרים דיגיטליים.
  7. קחו את הספר למקום חיובי וקראו במקום שעושה לכם טוב. עם משקה או מאכל אהוב עליכם, מוזיקה טובה שאתם מתחברים אליה, אנחנו בטוחים שההתמכרות כבר בדרך.
Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
Pinterest

כתוב/כתבי תגובה

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך: